Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową PUR – Kraków i okolice

 

Jesteśmy firmą, która wykona dla Ciebie ocieplenie poddasza pianką poliuretanową na terenie całego Krakowa oraz województwa małopolskiego. Jeżeli interesuje Cię ocieplenie poddasza pianką PUR, to skontaktuj się z nami lub zobacz nasz cennik

Planując ocieplanie poddasza, należy wziąć pod uwagę materiały zapewniające stabilność energetyczną przez dziesiątki lat. Istnieje wiele powszechnie stosowanych izolatorów takich jak wełna mineralna, styropian, czy pianka PUR. My jako materiał termoizolacyjny wykorzystujemy najwyższej jakości pianki poliuretanowe, które pod wieloma względami przewyższają inne materiały izolacyjne. O porównaniu wełny mineralnej i pianki poliuretanowej możesz przeczytać w naszym wpisie.

Bezpłatna wycena izolacji natryskowej

Rodzaje pianki poliuretanowej – Termoizolacja poddasza otwartokomórkową pianką poliuretanową czy zamkniętokomórkową?

Istnieją dwie główne kategorie pianki poliuretanowej: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Różnią się właściwościami fizycznymi i chemicznymi oraz znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach.

Pianka otwartokomórkowa jest lekka, elastyczna i paroprzepuszczalna, co sprawia, że często używa się jej do izolacji poddaszy, stropów i ścian w budynkach mieszkalnych. Zapewnia dobrą izolację termiczną, tłumi dźwięki, chroni przed wilgocią i jest trwała.

Pianka zamkniętokomórkowa ma zamknięte komórki, co nadaje jej sztywność i szczelność. Jest wodoodporna i odporna na trudne warunki atmosferyczne, dlatego idealnie nadaje się do izolacji na zewnątrz budynków. Doskonale izoluje ciepło, tłumi dźwięki, chroni przed pleśnią i mikroorganizmami oraz jest trwała.

Wybór między tymi rodzajami pianki zależy od konkretnych potrzeb i warunków, w jakich ma być użyta. Odpowiednia izolacja termiczna może przynieść oszczędności energetyczne i poprawić komfort życia mieszkańców.

 

ocieplanie poddasza, izolacja poddasza bez mostków termicznych

 

Jakie są zalety ocieplenia poddasza pianką poliuretanową?

Prawidłowo zaizolowany cieplnie dom powinien być przytulny zarówno zimą, jak i latem. Pianka PUR chroni przed utratą ciepła zimą, a szczelna izolacja zapewnia komfort latem, zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku. Jeżeli zostanie zachowana ciągłość powierzchni izolacji natryskowej (likwidacja mostków termicznych), to zminimalizuje to straty energetyczne.

Materiał izolacyjny chroni także przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budynku w okresie letnim. Ma to ogromny wpływ ekonomiczne działanie klimatyzacji. Tak zwane zimne dachy oprócz refleksyjnej powierzchni są też izolowane od wewnątrz pianką poliuretanową, która chroni duże powierzchnie przed nagrzaniem. Izolacja dachu ma kluczowy wpływ na temperaturę odczuwalną wewnątrz domu.

Ponadto izolacja pianką PUR nie ma negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla domowników, ponieważ nie generuje toksyn i dziwnych, nieprzyjemnych zapachów.

Ocieplenie poddasza pianką jest bardziej opłacalne niż tradycyjne metody. Warstwa pianki otwartokomórkowej jest też z reguły cieńsza niż alternatywne metody ocieplania. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca przy metamorfozie poddasza z niskim sufitem.

Paroprzepuszczalność pozwala piance wyeliminować kondensację pary wodnej. Pianka PUR wypełnia wszystkie przestrzenie i stanowi jednolitą, ciągłą warstwę izolacji, dzięki czemu w pomieszczeniach ocieplonych tym materiałem nie występują mostki termiczne.

Pianka zachowuje swoje właściwości przez lata. Jest odporna na takie czynniki jak: ciepło, wilgoć, środki chemiczne, które szkodzą innym materiałom izolacyjnym (np. produkty ropopochodne rozpuszczają styropian). Nasza firma dzięki doświadczonym pracownikom wykonuje izolacje poddaszy z wykorzystaniem pianki poliuretanowej na terenie całego województwa małopolskiego. Nałożenie pianki jest wykonywane poprzez natryskiwanie za pomocą specjalnego pistoletu marki GRACO, który będzie nakładał piankę pod ciśnieniem na powierzchnię. Przeczytaj, z jakiego sprzętu do wykonywania ocieplenia poddasza pianką poliuretanową korzystamy.

Grubość izolacji zależy od wielu czynników, takich jak założenia projektowe czy oczekiwana skuteczność ocieplenia poddasza . Materiał zwielokrotnia swoje rozmiary i bardzo szybko zyskuje na objętości.

ocieplenie poddasza pianką PUR, ocieplenie domu pianką

Piana otwartokomórkowa, czy piana zamkniętokomórkowa do ocieplania poddasza?

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową niesie za sobą szereg korzyści, ale która wersja pianki nadaje się do wykonania izolacji dachu/poddasza? Izolacje natryskowe o niskim współczynniku przewodzenia lambda (λ) nie tylko doskonale izolują, ale blokują także dźwięki przedostające się przez inne materiały.

  • pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa – sztywna, odporna na uszkodzenia mechaniczne pianka posiadająca niezliczoną ilość zamkniętych pęcherzyków jest wodoodporna i doskonale sprawdza się na zewnątrz;
  • pianka poliuretanowa otwartokomórkowa – lekka i elastyczna pianka stanowi doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Jej paroprzepuszczalne właściwości sprawiają, że znajduje ona swoje zastosowanie wewnątrz budynków. Jest odporna na pleśń i grzyby, dzięki czemu izolacja natryskowa dachu będzie o wiele trwalsza. Tylko w przypadku ocieplania pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza takich jak łazienki, należy dodatkowo położyć warstwę folii paroizolacyjnej.

Działamy zgodnie z naturą i zasadami BHP

Nasi pracownicy podczas wykonywania prac na poddaszu noszą na sobie odzież ochronną oraz maski tlenowe. Przed zastosowaniem izolacji piankowej na poddaszu należy sprawdzić wilgotność drewna. Jest to ważne, ponieważ jeśli wskaźnik wilgotności pokaże 12% lub więcej, należy wstrzymać się z pracami. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności osuszyć poddasze za pomocą np. nagrzewnicy, a następnie przystąpić do ocieplania poddasza. Przy ocieplaniu poddasza pianką poliuretanową upewniamy się, że pokrywa ona całą przestrzeń dachu . Piankę PUR można nakładać na różnego rodzaju podłoże. Stosuje się ją na deskowanie, płyty MFP,OSB, blachę czy membrane. Przy nakładaniu na membranę trzeba zwrócić szczególną uwagę na ciągłość powierzchni i zaklejeniu łączeń. Niektóre membrany posiadają na zakładkach wewnętrzne taśmy łączeniowe, które należy dokładnie dokleić, aby uniknąć wszelkich szczelin na powierzchni. Ocieplanie poddasza pianką PUR można przykładowo wykończyć za pomocą płyt gipsowo kartonowych. Wcześniejszy montaż profili nie jest koniecznością, można je zamontować po wykonaniu ocieplenia.

Od czego zależy koszt inwestycji ocieplenia pianką PUR?

Na całkowity koszt ocieplenia poddasza pianką poliuretanową  wpływa złożoność dachu, cena materiałów oraz całkowita powierzchnia do ocieplenia. Należy pamiętać, że cena zależy od powierzchni poddasza, której dokładne wyliczenie może być trudne.

Powierzchnia do ocieplenia nie jest równa powierzchni górnej kondygnacji, dlatego w obliczeniach powinno uwzględnić się wymiary stropów i wszystkich skosów. 

Cennik ocieplania budynku pianką PUR jest podzielony ze względu na grubość izolacji poddasza. Wraz ze wzrostem grubości wzrasta cena za metr kwadratowy. 

Koszt ocieplenia poddasza natryskową pianką poliuretanową w dużym stopniu jest zależny od konkretnych wymagań klienta i specyfikacji projektu. Ważny jest też dostęp do miejsca pracy, stan dachu i jego wielkość, czy też rodzaj pianki PUR. 

Jak widzisz cena zależy od wielu czynników. Jeżeli planujesz ocieplenie poddasza pianką PUR bądź zastanawiasz się, ile wyniosłaby Cię taka inwestycja, zachęcamy do kontaktu. Wykonujemy wycenę za darmo!

Jakie są korzyści z zastosowania izolacji natryskowej?

Ocieplenie poddasza wpływa na jakość życia domowników. Daje większe możliwości do wykorzystania powierzchni domu. Z powodzeniem na ocieplonym poddaszu można wykonać dodatkowe pomieszczenia. 

Pianka aplikowana jest na poddasze w taki sposób, aby nie powstawały wolne przestrzenie i aby w całości ochraniała wyznaczoną powierzchnię. Pianka PUR jest przyjazną dla środowiska metodą izolacji. Do spieniania nie trzeba używać toksycznych substancji chemicznych, takich jak chloroform, dwusiarczek węgla czy chlorek metylenu. Gotowa izolacja z pianki poliuretanowej jest bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Jest to ekologiczna metoda izolacji. 

W porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak włókno szklane i celuloza, czy też ocieplanie wełną mineralną, jest droższa, ale posiada mniej ograniczeń. Jest bardziej wydajna, gdy jest stosowana w miejscach o dobrym przepływie powietrza. W niektórych przypadkach można zrezygnować z układania folii paroizolacyjnej od strony pomieszczenia, gdyż pianka świetnie sobie radzi z parą wodną. W zależności od potrzeb, po wykonaniu ocieplenia, można wszystko przykryć za pomocą płyt gipsowo kartonowych. 

Pianka PUR to świetny materiał izolacyjny. Ocieplanie pianką jest efektywne i bardzo trwałe, posłuży Ci na długie lata. Ocieplanie poddaszy może znacznie poprawić komfort życia, a także utrzymywać stabilną temperaturę co ma bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania bądź ochładzania powietrza.Więcej o zaletach pianki PUR możesz przeczytać we wpisie: 4 zalety pianki poliuretanowej jako materiału izolacyjnego.

Gdzie świadczymy usługi ocieplania pianką PUR?

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu bądź zaczynasz planować remont, zachęcamy do skorzystania z naszych usług na terenie Krakowa oraz innych miastach w województwie małopolskim. Swoje usługi realizowaliśmy już w takich miastach jak Kraków, Tarnów, Wieliczka, Nowy Sącz, Olkusz, Andrychów, Skawina, Myślenice, Oświęcim, czy Wadowice. Więcej o korzyściach wynikających z ocieplenia poddasza pianką poliuretanową dowiesz się z naszego wpisu o tym, jak pianka wpływa na rachunek za energię.

Zobacz filmy wideo z naszych realizacji