Izolacje Kraków

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat pianki poliuretanowej

Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa dla zdrowia?

Pianka poliuretanowa powstaje w wyniku zmieszania się poliolu i izocyjanianu. Pianka PUR jest całkowicie obojętna i nieszkodliwa dla człowieka.

Czy pianka poliuretanowa wywołuje reakcje alergiczne?

Pianka poliuretanowa nie wywołuje reakcji alergicznych. Jednak składniki przed zmieszaniem mogą powodować podrażnienie skóry, oczu i płuc, astmę i „uczulenie”. Bezpośredni kontakt ze skórą może również powodować wyraźne stany zapalne. Dlatego też nasi pracownicy noszą specjalne maski i kombinezony podczas nakładania warstwy pianki.

Czy pianka poliuretanowa jest łatwopalna?

Pianka PUR nie stanowi zagrożenia, jeśli chodzi o łatwopalność. Ma ona cechy pozwalające na samoczynne gaszenie. Jeżeli jednak dojdzie do rozległego pożaru, to pianka ulegnie jedynie zwęgleniu na zewnętrznej warstwie.

Jakie są główne zalety izolacji wykonanej z pianki poliuretanowej?

Izolacja wykonana z pianki oferuje zaskakująco dużo:

  • instalacja w jeden dzień z zachowaniem właściwości przez cały okres eksploatacji budynku,
  • dzięki swoim właściwościom izolacja przynosi spore oszczędności w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi,
  • szczelnie wypełnia wszelkie zakamarki, dzięki czemu problem mostków termicznych zostaje wyeliminowany,
  • chroni przed wysokimi temperaturami w lecie, a zimą bardzo dobrze zatrzymuje ciepło wewnątrz domu,
  • pianka PUR jest odporna na szkodniki, pleśń i wszelkie grzyby.

Jak wybrać grubość izolacji wykonanej z pianki poliuretanowej?

Grubość izolacji zależy od kilku czynników, do których zaliczamy m.in. typ pianki (otwartokomórkowa, czy zamkniętokomórkowa) oraz parametry pianki, miejsce montażu (wewnątrz, czy na zewnątrz). Przyjmuje się, że minimalna grubość warstwy wynosi 30 mm.

Ile czasu trwa ocieplanie pianką?

Czas trwania całego procesu zależy od wielu zmiennych:

  • ilości prac przygotowawczych,
  • maskowania,
  • wielkości obszaru do natrysku,
  • grubości natrysku,
  • ilości sprzątania.

Jak długo schnie pianka poliuretanowa?

Pełne utwardzenie pianki może trwać do 24 godzin. Zewnętrzna strona twardnieje zdecydowanie szybciej. W zasadzie im grubsza warstwa tym czas tężenia będzie dłuższy. Istotna jest także temperatura otoczenia podczas nakładania warstwy.

Czy pianka dobrze izoluje?

Ten rodzaj izolacji zapewnia wysoką szczelność. Bardzo dobra współpraca z wieloma materiałami powoduje, że po nałożeniu warstwy eliminowane są wszelkie szczeliny, dzięki czemu izolacja doskonale nadaje się jako paroizolacja lub bariera powietrzna.

Jakie są rodzaje pianek natryskowych?

Piankę natryskową zasadniczo dzielimy na piankę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Pianka zamkniętokomórkowa jest znacznie gęstsza, co sprawia, że kosztuje adekwatnie więcej.

Lekkość pianki otwartokomórkowej oraz zapewnienie oddychalności izolacji termicznej to cechy, które są chętnie wykorzystywane do ocieplania poddaszy. Wariant zamkniętokomórkowy cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i większą masą. Posiada także niższą zdolność do przepuszczania powietrza.

Co to są mostki termiczne?

Mostki termiczne to miejsca, w których dom traci ciepło. Wyróżniamy głównie dwa rodzaje: mostki liniowe oraz mostki punktowe. Oba rodzaje mostków termicznych można z łatwością wyeliminować za pomocą pianki poliuretanowej.

Z jakiego sprzętu korzystamy podczas nakładania pianki?

Wykorzystujemy najwyższej jakości sprzęt GRACO, który jest reaktorem do natrysku poliuretanu. Korzystamy także z produktów firm Pollychem Systems oraz Purinova.