Planując ocieplenie poddasza w domu jednorodzinnym i wybierając rodzaj materiałów izolacyjnych przeznaczonych do tego celu, musimy wziąć pod uwagę cały szereg różnych czynników – grubość izolacji termicznej dachu, współczynnik przewodzenia ciepła wybranego materiału, stan połaci i wreszcie, na końcu, koszt ocieplenia poddasza.
Ale dobrze zaplanowana i wykonana inwestycja się zwróci – dobrze ocieplone poddasze jest jednym z warunków wysokiego komfortu termicznego panującego w całym domu i zapobiegania stratom ciepła. Dlatego też nie warto na nim oszczędzać, wykonujemy je przecież raz na wiele lat, a poprawki nie zawsze są możliwe. Zobacz czym i jak można obecnie wykonać izolację poddasza.
Tradycyjnym i przez wiele lat stosowanym materiałem do izolacji poddasza była wełna mineralna. Rzeczywiście ma ona wiele zalet i stanowi dobry materiał izolacyjny, ale ma też istotne wady, o których nie sposób nie wspomnieć. Kiedy warto zdecydować się na ocieplanie dachu wełną mineralną, a kiedy lepiej szukać innych sposobów?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wełny mineralnej, których można użyć do ocieplenia poddasza – są to wełna skalna i wełna szklana. Wełna mineralna ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, a więc efektywnie zapobiega stratom ciepła z domu, pod warunkiem jednak odpowiedniego wykonania ocieplenia. Ale izolacja termiczna to nie wszystko, bowiem równie dobrze tłumi dźwięki dochodzące do wnętrza przez pokrycie dachowe i jest niepalna – w kontakcie z ogniem topi się, ale nie pozwala na rozprzestrzenianie się pożaru.
Aby jednak ocieplenie poddasza wełną mineralną miało sens, należy wiedzieć jak je poprawnie wykonać. Czym ryzykujemy kładąc wełnę mineralną nieprawidłowo? Na przykład powstaniem mostków termicznych w konstrukcji dachu, przy oknach lub płycie balkonu lub gromadzeniem się i osadzaniem pary wodnej, przez która wełna mineralna traci swoje właściwości izolacyjne.
Aby prawidłowo ocieplić poddasze wełną, należy układać ją w dwóch warstwach i koniecznie zabezpieczyć na deskowaniu dachu przed wilgocią folią paroizolacyjną umożliwiająca odprowadzenie wilgoci. Wadą wełny mineralnej jest również jej duża, w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych (styropianu, włókna szklanego, piany PUR), waga, która może nadmiernie obciążać elementy konstrukcyjne dachu, zwłaszcza jeśli dodamy do tego ciężar wykończenia z płyt gipsowo – kartonowych. Fakt ten należy brać pod uwagę zawsze, ale zwłaszcza przy ociepleniu dachu domu starszego.
Pianka poliuretanowa (pianka PUR) to, w porównaniu z wełną mineralną, nowość na rynku. Ale już wiemy, że stanowi dla niej doskonałą alternatywę. Ocieplenie dachu pianką PUR jest bardzo proste ze względu na wyjątkowe właściwości tego materiału i wykonuje się je za pomocą specjalnego pistoletu – po opuszczeniu jego dyszy, pianka poliuretanowa przywiera do podłoża i rozpręża się, wielokrotnie zwiększając swoją objętość. W ten sposób wypełnia wszelkie przestrzenie i nawet najmniejsze zakamarki w połaciach dachowych.
Pianka poliuretanowa, podobnie jak wełna mineralna, ma bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. W porównaniu z nią jest jednak całkowicie odporna na wilgoć – ten rodzaj izolacji termicznej tworzy zwartą masę o zdolności wypełniania wszelkich wolnych przestrzeni, a więc wilgoć nie ma możliwości dostać się ani pod nią, ani między elementy konstrukcji dachu. Stosując piankę poliuretanową nie musimy się również martwić o ewentualne mostki termiczne, które są poważnym problemem występującym w przypadku izolacji innymi materiałami.
Piana PUR ma jeszcze inną istotną zaletę, mianowicie jest bardzo lekka. Doskonale sprawdzi się więc na poddaszu, którego nie powinno się zbytnio obciążać. Tworzy cienką w porównaniu do wełny mineralnej i styropianu warstwę, co z kolei okazuje się wyjątkowo praktyczne na małych poddaszach, w przypadku których inwestorowi zależy na jak najmniejszym ograniczeniu przestrzeni mieszkalnej.
Jeden z istotniejszych problemów na poddaszu to szkodniki – myszy czy kuny wręcz uwielbiają mościć swoje gniazda w wełnie mineralnej. Zupełnie natomiast nie polubią pianki poliuretanowej, przede wszystkim dlatego, że między nią a połacią nie tworzą się przestrzenie, które mogły by zachęcać zwierzęta do poszukiwania w nich schronienia. Dzięki temu nie musimy obawiać się zniszczenia i zanieczyszczenia izolacji przez nieproszonych lokatorów.
I jedna z najważniejszych zalet piany – ocieplenie dachu za jej pomocą zajmuje wielokrotnie mniej czasu niż ocieplenie styropianem czy wełną. Zwykle aplikacja zajmuje jeden dzień, czasem dwa. Następnie przez ok. 48 godzin należy poddasze wietrzyć. Czyli po 3 – 4 dniach prace zostają zakończone; w przypadku innych materiałów nie ma takiej możliwości, nawet jeśli ociepleniem zajmuje się doświadczona ekipa.
Izolacja dachu za pomocą styropianu również bywa wykonywane. I nie ma w tym nic dziwnego, materiał ten ma bowiem bardzo dobre właściwości termiczne i jest bardzo lekki. Jakie są zalety i wady tego systemu?
Styropian sprawdza się na poddaszu bardzo dobrze. Do ocieplenia używa się specjalnie naciętych, elastycznych płyt ze styropianu grafitowego, a ich montaż jest dość prosty.
Ocieplenie poddasza styropianem ma wiele zalet – materiał ten jest lekki i nie obciąża konstrukcji dachu, można go więc stosować niezależnie od stanu połaci.
Styropian jest również znacznie bardziej odporny od wełny mineralnej na wilgoć. Nawet jeśli ulegnie zawilgoceniu, szybko wysycha, a taka sytuacja nie powoduje wystąpienia ryzyka rozwoju pleśni i grzybów w warstwie izolacji – a należy wiedzieć, że nieprawidłowo wykonana i zawilgocona izolacja z wełny może spleśnieć.Styropian ma jednak również wady – nie jest odporny na ogień ani na promieniowanie słoneczne. Z czasem traci niestety swoje właściwości, a do wykonania efektywnej izolacji za jego pomocą konieczne jest ułożenie warstwy o grubości około 20 cm. To może być kłopotliwe zwłaszcza na małych poddaszach.
Wybór odpowiedniego materiału zależy od wielu czynników – nie tylko warunków technicznych, ale również indywidualnych preferencji inwestora. Jeśli chcesz mieć izolację, która przez wiele lat nie straci swoich właściwości, jest lekka, odporna na działanie wilgoci i bezpieczna dla zdrowia mieszkańców, postaw na piankę poliuretanową.
Izolacje Kraków © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja Michał Michasiów