Nie ulega wątpliwości, że budowa domu to bardzo ważna decyzja w życiu człowieka, która jest nie tylko ekscytującym doświadczeniem, lecz przede wszystkim niełatwym wyzwaniem. Ten wielopłaszczyznowy i niezwykle czasochłonny proces wymaga przyjęcia właściwej strategii i ustalenia konkretnego planu działania. Oznacza to, że inwestorzy muszą wydawać wiele sprecyzowanych zleceń, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na komfort użytkowania domu. Aby w przyszłości nie żałować nieprzemyślanych działań, należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki, składające się na rezultat budowy. Niewątpliwie bardzo istotną kwestią w tej dziedzinie jest ocieplenie poddasza, co często budzi kontrowersje.
Nie ulega wątpliwości, że dobrze zaizolowany dom to podstawa. Ocieplenie budynku ma ogromny wpływ na utrzymanie zapotrzebowania energetycznego na określonym poziomie i przede wszystkim – na efektywne ogrzewanie. Należy zaznaczyć, że wszelkie wysiłki, mające na celu poprawę racjonalnego wykorzystywania zasobów energetycznych pójdą na marne, jeśli mieszkańcy nie zadbają o zatrzymanie energii cieplnej we wnętrzach. Dlatego warto zainwestować nie tylko w ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, lecz przede wszystkim poddasza, nawet jeśli jest ono nieużytkowe. Taki zabieg to bardzo opłacalne przedsięwzięcie, ponieważ spowoduje wyraźną różnicę w wysokości rachunków za ogrzewanie oraz zwiększy komfort przebywania w pomieszczeniach.
Ocieplenia poddasza pianą PUR to stosunkowo nowa metoda, która zyskuje popularność na polskim rynku budowlanym. Opisywany sposób skutecznie chroni dom przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie, natomiast zimą zabezpiecza przed utratą ciepła. Produkt pozwala uzyskać jednolitą warstwę izolacyjną, która skutecznie wypełnia wszystkie wgłębienia oraz gwarantuje znakomitą szczelność pokrytej powierzchni. Co ciekawe, pianka poliuretanowa nie traci właściwości izolacyjnych wraz z upływem czasu i jest jedną z najlepszych metod ocieplenia zarówno fundamentów, jak i ścian i poddasza. Ze względu na szereg zalet można śmiało rzec, że materiał składający się z izocyjanianu i polioli miarowo wypiera z rynku tradycyjne metody, takie jak ocieplenie styropianem czy wełną mineralną.
Jedną z wielu zalet izolacji natryskowej pianką poliuretanową jest to, że eliminuje możliwość występowania mostków termicznych i doskonale przyczepia się do każdego rodzaju podłoża. Produkt aplikowany za pomocą specjalistycznego sprzętu po nałożeniu rozpręża się, co pozwala wypełnić nawet najmniejsze szczeliny. Pianka PUR zapewnia szybki montaż i nie wydziela szkodliwych substancji podczas prac modernizacyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni to stanowi znakomite rozwiązanie dla mieszkańców zmagających się z alergią.
Wbrew fałszywym opiniom, pojawiającym się na wielu forach internetowych, należy zaznaczyć, że izolacja pianą PUR jest procesem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia. Co więcej – produkt zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych w pokojach użytkowych. Ewentualne problemy z drewnem szkieletowym budynku są zazwyczaj spowodowane wadami konstrukcyjnymi lub nieumiejętnym wysuszeniem elementów, ponieważ otwarto-komórkowa piana to produkt zapewniający swobodny przepływ powietrza.
Mimo tego, że izolację pianą PUR można wykonać na różnych etapach budowy domu, należy pamiętać, że warunkiem rozpoczęcia prac ociepleniowych na poddaszu jest zakończenie wszelkich obróbek blacharskich wraz z wszystkimi fazami związanymi z pokryciem dachowym. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ po aplikacji produktu przeprowadzenie ewentualnych poprawek może okazać się bardzo trudnym zadaniem do wykonania. Takie przedsięwzięcie należy zaplanować bezpośrednio przed pracami wykończeniowymi. Niemniej jednak niezbędne jest szczelne poszycie (membrana dachowa lub deskowanie z papą), na które będzie rozpylana piana PUR. Warto również zaznaczyć, że sama aplikacja wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, takich jak temperatura i wilgotność drewna. Ocieplenie poddasza najlepiej rozpocząć w miesiącach wiosenno-letnich, ponieważ wtedy tynki szybciej schną.
Przed rozpoczęciem prac związanych z ociepleniem poddasza pianką poliuretanową należy dokładnie sprawdzić stan więźby dachowej, wilgotność drewna i pomieszczenia oraz stan dachu. Powierzchnię warto zabezpieczyć specjalną folią, aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń. Kolejnym krokiem przygotowawczym jest omówienie działań z wykonawcą, dokonanie analizy, czy będzie konieczne użycie folii paroizolacyjnej (niezbędnej we wnętrzach o podwyższonej wilgotności powietrza). Trzeba również zastanowić się nad kwestią wykończenia pomieszczenia – w przypadku, gdy izolacja poddasza będzie pokryta płytami kartonowo-gipsowymi to przed podjęciem pracy należy zamontować wieszaki do zamontowania stelaży do płyt GK.
Istotne jest to, aby drewniany szkielet dachu był suchy przed podjęciem prac ociepleniowych, nie tylko w przypadku użycia piany PUR. Przepisowo wilgotność tarcicy nie powinna przekraczać 15%, co jest trudne do osiągnięcia zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Każda profesjonalna firma budowlana dysponuje elektronicznym wilgotnościomierzem, którego używa się w trakcie wstępnej wizyty na budowie, kiedy to wykonawcy wymierzają metraż i ustalają z inwestorem zakres prac i przedstawiają kosztorys.
Ocieplenie poddasza to stosunkowo wymagający proces, ponieważ pianka poliuretanowa „narzuca” konieczność przygotowania odpowiednich warunków. Mianowicie, temperatura podłoża nie może być niższa niż 15°C, powietrza zaś ok. 10°C. Jest to warunek ciężki do spełnienia zwłaszcza w okresie chłodniejszych miesięcy, dlatego w takich okolicznościach trzeba dogrzać wnętrze specjalnymi nagrzewnicami.
Choć dla wielu osób jest to działanie oczywiste, to nie każdy fachowiec dba o odpowiednie zabezpieczenie kominów, okien dachowych czy elementów więźby, które powinny być czyste. Izolacja natryskowa polega na rozpylaniu piany, więc trzeba być świadomym tego, że rozpryskujący materiał jest w stanie wybrudzić wszystko, co nieoklejone i niezasłonięte folią. Zatem warto zadbać o to, aby proces ocieplania poddasza przebiegł w sposób umiejętny i staranny.
Miejsca „otwarte”, w których ściany budynku nie stykają się z dachem to przestrzenie planowo przygotowane pod ocieplenie. Przed wykonaniem izolacji natryskowej należy zamknąć je np. styropianem. Dużym ułatwieniem w takiej sytuacji będzie ocieplenie budynku z zewnątrz, ponieważ wtedy styropian podchodzi do podszycia i wystarczy jedynie „dokleić się” do niego pianką poliuretanową.
Nie ulega wątpliwości, że izolacja poddasza pianką poliuretanową wymaga odpowiedniego przygotowania. Oprócz wyżej wymienionych aspektów należy również pamiętać o zatrudnieniu odpowiedniej ekipy, która zapewni gwarancję jakości wykonywanych prac oraz będzie mieć duże doświadczenie w aplikowaniu opisywanego materiału termoizolującego.
Izolacje Kraków © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja Michał Michasiów