Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa czy zamknięto komórkowa na poddasze – którą wybrać?

ocieplenie poddasza pianką PUR

Pianka poliuretanowa (pianka PUR) to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do wykonywania izolacji termicznej poddasza. W zależności od potrzeb inwestora można zdecydować się na natrysk pianką otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową. Czy warto wykonać ocieplenie poddasza pianką PUR? Czym cechuje się piana otwartokomórkowa, a czym materiał zamkniętokomórkowy? Jaką piankę lepiej wybrać? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o ocieplaniu poddasza pianą PUR!

Czy pianka PUR to dobry materiał na ocieplenie poddasza?

Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza odgrywa ważną rolę w zatrzymywaniu ciepła w budynku. Uszczelnienie dachu może przełożyć się na niższe rachunki za ogrzewanie, a dodatkowo izolacja chroni konstrukcję poddasza przed przeciekaniem, czy wizytą szkodników. Pianka poliuretanowa to tuż obok wełny mineralnej i styropianu jeden z najchętniej wybieranych materiałów do ocieplania domu. Jej przeważającą zaletą jest jednak znacznie niższa cena i możliwość aplikacji metodą natrysku, co znacznie skraca czas wykonywania izolacji termicznej.

Głównymi cechami pianki PUR są między innymi niski współczynnik przenikania ciepła i odporność na występowanie wszelkich grzybów, pleśni, czy bakterii. Ponadto pianka poliuretanowa jest lekka, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji dachu. Poza izolacją poddasza, piankę PUR wykorzystuje się także przy uszczelnianiu drzwi i okien, wyciszaniu pomieszczeń, czy przy montażu brodzików, wanien i ścianek działowych.

Co to jest piana PUR?

Pianka poliuretanowa powstaje z gotowych komponentów takich jak izocyjanian i poliol. Aby uzyskać pożądaną konsystencję, oba składniki muszą zostać wymieszane przez specjalne maszyny. Podczas mieszania surowce zamieniają się w pianę, którą wykonuje się natrysk. Podczas nakładania piany na wybrany obszar, materiał niemalże natychmiastowo zwiększa swoją objętość, docierając do wszelkich znajdujących się w konstrukcji zakamarków. Po dokończeniu aplikacji pianka się utwardza, tworząc gotowe podłoże do nałożenia drugiej warstwy izolacji (gdy taka jest konieczna).

Jaki typ pianki PUR wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj pianki będzie odpowiedni do ocieplenia poddasza. Wyróżniamy piankę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową, a każda z nich cechuje się inną budową i odmiennymi właściwościami. Jakimi?

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa

Pianka otwartokomórkowa cechuje się otwartą strukturą pełną pęcherzyków wypełnionych powietrzem, które pełni funkcję izolatora. Na pierwszy rzut oka piana ta przypomina gąbkę, a jej budowa zapobiega skraplaniu się wewnątrz wody i rozwojowi niebezpiecznych grzybów. Pianka otwartokomórkowa jest lekka i nie ma większego wpływu na obciążenie konstrukcji budynku. Ze względu na właściwości paroprzepuszczalne, ten rodzaj piany najczęściej stosuje się wewnątrz budynków. Warto podkreślić, że wykorzystując piankę otwartokomórkową do izolacji pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza (np. łazienki), warto zastosować dodatkowo warstwę folii paroizolacyjnej.

pianka poliuretanowa na poddaszu

Pianka zamkniętokomórkowa

Piana zamkniętokomórkowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z komórek zamkniętych, co sprawia, że jej struktura jest gładka. Materiał ten jest sztywny i twardy, mocno chroniąc budynek przed wychładzaniem. Ze względu na bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, pianki zamkniętokomórkowe najczęściej wykorzystuje się do izolacji fundamentów, podłóg, a także konstrukcji stalowych, betonowych, czy blaszanych. Ponadto piana zamkniętokomórkowa to doskonały materiał do wykonywania izolacji na zewnątrz ocieplanego obiektu.

Jak wygląda proces ocieplania poddasza?

Niezależnie od używanego materiału, izolacja termiczna powinna zostać wykonana przez profesjonalną, zajmującą się tym firmę. Specjaliści dobiorą odpowiednie metody natrysku, jednocześnie zwracając uwagę na aspekty takie jak grubość izolacji, czy dobór odpowiednich surowców. Prace ociepleniowe rozpoczyna się od przygotowania pomieszczenia, tj. zamaskowania wolnych przestrzeni podocinanymi kawałkami płyt styropianowych i wyłożenia wnętrza folią zabezpieczającą podłogi, ściany, okna i meble.

W kolejnym kroku specjaliści doprowadzają do wnętrza wąż z zamontowanym pistoletem natryskowym, którym rozprowadzana będzie pianka. Niezwykle ważne jest, aby prace wykonywał profesjonalista, który szybkimi i precyzyjnymi ruchami nałoży równomiernie materiał. Niedokładna aplikacja pianki może skutkować prześwitami i problemami z uchodzącym ciepłym powietrzem.

Po nałożeniu pianki specjalista sprawdza urządzeniem pomiarowym, czy materiał osiągnął wymaganą grubość. W większości przypadków po utwardzeniu się pianki nakłada się drugą warstwę materiału, zapewniającą pewną ochronę przed zimnem. Gdy pianka poszerzy swoją objętość, a materiał nie będzie już elastyczny, można przejść do kolejnego kroku wykańczania poddasza.

Jaki jest koszt ocieplania poddasza pianką PUR?

Na cenę ocieplenia poddasza pianką poliuretanową składają się aspekty takie jak aktualna cena materiałów, obszar izolacji i stopień skomplikowania konstrukcji dachu. Chcąc poznać wycenę ocieplania pianką PUR, warto przygotować dokładne wymiary poddasza z uwzględnieniem wymiarów stropów i wszystkich skosów, i skontaktować się ze specjalistami, którzy przeprowadzą precyzyjne obliczenia.

Podsumowanie

Pianka poliuretanowa to lekki materiał, wyróżniający się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Materiał ten już coraz częściej zastępuje wełnę mineralną lub styropian, głównie ze względu na niski koszt inwestycji i możliwość sprawnego zaaplikowania uszczelnienia. Chcąc wykonać standardowe ocieplenie poddasza, warto zdecydować się na piankę otwartokomórkową, która nie obciąża konstrukcji, jednocześnie zabezpieczając dach przed wilgocią, rozwojem grzybów, czy atakiem przez szkodniki.