Izolacje Kraków

Ocieplenie nieogrzewanego poddasza – jak to zrobić?

ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym

Poddasze nieużytkowe, jak sama nazwa wskazuje, to przestrzeń nieprzeznaczona do codziennego korzystania przez mieszkańców domu. Warto jednak wiedzieć, że brak odpowiednio wykonanej termoizolacji tejże przestrzeni może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, a co za tym idzie – także do wzrostu rachunków za prąd i ogrzewanie. Ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego pozwoli uniknąć wystąpienia tak zwanych mostków termicznych, jednocześnie chroniąc dom przed wychładzaniem. Czym jest poddasze nieużytkowe i jak ocieplić strop betonowy i drewniany? Jaki materiał będzie najlepszy do ocieplenia poddasza nieużytkowego? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o ocieplaniu nieogrzewanego poddasza!

Poddasze nieużytkowe – o czym właściwie mowa?

Poddasze nieużytkowe to część domu, w której nie znajdują się przestrzenie do wspólnego spędzania czasu. W większości przypadków miejsce to wykorzystuje się do składowania niepotrzebnych rzeczy, przetrzymywania kwiatów w okresie zimowym lub do suszenia prania. Z tego też względu wiele osób pomija ocieplenie poddasza nieużytkowego, błędnie sugerując się ograniczeniem wydatków. Dlaczego nie jest to właściwe myślenie?

Choć mieszkańcy nie spędzają czasu na poddaszu nieużytkowym, miejsce to wymaga wykonania chociażby podstawowej termoizolacji. O ile ogrzewanie takiej przestrzeni jest zupełnie niepotrzebne i nieopłacalne, tak zabezpieczenie poddasza przed wychładzaniem ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz domu.

Pozostawiając nieocieplony strop pod poddaszem nieużytkowym, można mieć niemal pewność, że w domu będzie stale dochodzić do ubytków ciepła. Powstające mostki termiczne będą przepuszczać chłodne powietrze, jednocześnie ułatwiając wydostawanie się z domu powietrza ciepłego, co będzie skutkować spadkiem temperatury pomieszczeń ogrzewanych. Ma to znaczenie szczególnie zimą, gdy dom wymaga pracy źródeł ciepła, powodując wzrost kosztów ogrzewania.

Ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym – co należy wiedzieć?

Wbrew pozorom ocieplenie stropu pod poddaszem wcale nie należy do skomplikowanych, czasochłonnych i wymagających dużych nakładów finansowych zadań. Decydując się na wykonanie termoizolacji, przede wszystkim pod uwagę należy wziąć stan poddasza i rozpatrzyć ewentualną konieczność wykonania prac naprawczych. Najlepiej, aby ocieplenie stropu drewnianego czy betonowego zostało wykonane przez zajmujących się tym specjalistów, którzy doradzą w wyborze odpowiedniego materiału i zadbają o przygotowanie obowiązkowych szczelin wentylacyjnych.

Fachowcy wykonujący ocieplenie poddasza ocenią także, czy materiał termoizolacyjny powinien zostać przykryty folią wiatroizolacyjną lub innym tego typu materiałem. Przykładowo w przypadku wełny mineralnej zaleca się wyłożyć folię paroizolacyjną, zabezpieczającą materiał przed zawilgoceniem, zaś w przypadku pianki poliuretanowej (PUR) wystarczy wyłącznie folia paroprzepuszczalna. W niektórych sytuacjach wierzchnia warstwa ocieplenia może zostać przykryta folią wiatroizolacyjną, dzięki czemu przez materiał będzie uciekało mniej ciepła, jednak warto w tej kwestii zdać się na sugestie specjalistów.

Warto także dodać, że według Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie współczynnik przenikania ciepła stropu pod poddaszem powinien wynosić maksymalnie 0,15 W/(m²K). Sposób ocieplenia stropu zależy od konstrukcji domu, budowy więźby dachowej i od wysokości poddasza, jednak zwykle materiał izolacyjny powinien mieć grubość przynajmniej 16-20 centymetrów, w zależności od jego współczynnika przewodzenia ciepła λ. Fachowcy wykonujący ocieplenie stropu dobiorą odpowiednią grubość termoizolacji, uwzględniając wszystkie cechy poddasza.

ocieplenie nieogrzewanego poddasza

Jaki materiał do ocieplenia poddasza nieużytkowego?

Chcąc ocieplić poddasze nieużytkowe, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku materiałami izolacyjnymi. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy między innymi wełnę mineralną, styropian oraz piankę poliuretanową (PUR). Ocieplenie stropu wełną najczęściej wykonuje się w przypadku stropu betonowego, gdzie podłoże jest proste i nie ma w nim wielu zakamarków. Styropian ze względu na brak elastyczności również wykorzystuje się do stropów o prostych kształtach. Pianka poliuretanowa z kolei jest materiałem najlepiej sprawdzającym się do izolacji poddaszy nieużytkowych zarówno tych wykonanych z drewna, jak i z betonu.

Chcąc ocieplić strop drewniany, pianka poliuretanowa będzie najkorzystniejszym wyborem, gdyż materiał doskonale rozprowadzi się pomiędzy poszczególnymi belkami konstrukcyjnymi. Używając innych materiałów, znacznie trudniej jest o szczelność termoizolacji, co może powodować tworzenie się mostków termicznych. Ocieplanie poddasza pianką PUR polega na natryskiwaniu materiału przy użyciu specjalnych maszyn, a sam materiał po nałożeniu zwiększa swoją objętość, zapewniając dotarcie do każdego znajdującego się w stropie zakamarka.

Ogromną zaletą ocieplania stropu pianką poliuretanową jest szybkość aplikacji materiału na poddaszu. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, pianka nakładana jest dokładnie w miejscu wymagającym ocieplenia, a w przypadku domu o standardowych wymiarach, czas pracy zajmuje zaledwie kilka godzin. Co więcej, druga warstwa ocieplenia może zostać nałożona już kilka godzin po aplikacji warstwy podstawowej, dzięki czemu termoizolacja może zostać wykonana w przeciągu jednego dnia.

Warto podkreślić, że ocieplenie wykonane z pianki poliuretanowej może być nawet 10-krotnie lżejsze niż ocieplenie stropu z wełny mineralnej. Ma to ogromne znaczenie dla wytrzymałości ścian budynku. Co więcej, pianka PUR nie zmienia swoich właściwości, a producenci materiałów zwykle zapewniają 25-30 lat gwarancji trwałości piany. Warto dodać, że piana poliuretanowa jest odporna na zalanie wodą, a w przypadku wystąpienia ewentualnego pożaru stropu, materiał jest w stanie samodzielnie się wygasić po odcięciu źródła ciepła.

Pianka poliuretanowa (PUR) – jaki rodzaj wybrać?

Piankę poliuretanową dzielimy na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Pierwszy typ materiału wyróżnia się gładką strukturą, dzięki czemu po nałożeniu izolacji materiał staje się sztywny i twardy. Piana zamkniętokomórkowa cechuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dlatego najczęściej wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów, czy betonowych konstrukcji.

Pianka otwartokomórkowa z kolei cechuje się występowaniem na jej powierzchni charakterystycznych pęcherzyków, w których znajduje się powietrze. Ze względu na właściwości paroprzepuszczalne, materiał ten niweluje ryzyko rozwoju w izolacji grzybów i gromadzenia się wilgoci. Ten typ pianki jest lżejszy od poprzedniczki, przez co zaleca się jej używanie do termoizolacji stropów drewnianych.

Jak wygląda proces ocieplenia stropu pianką PUR?

Proces ocieplania poddasza rozpoczyna się od przygotowania pomieszczenia pod natrysk. W tym celu specjaliści zabezpieczają podłoże lub szyby foliami, aby elementy nie uległy zabrudzeniu. W kolejnym kroku do poddasza doprowadza się wąż, w którym płynie materiał oraz na wężu montuje się pistolet natryskowy. Ubrany w specjalny strój ochronny fachowiec przystępuje do natrysku pianki przy użyciu pistoletu. Aplikacja materiału musi zostać wykonana sprawnie, gdyż piana szybko się rozpręża i powiększa, docierając do wszystkich zakamarków dachu.

Po nałożeniu pierwszej warstwy izolacji, specjalista mierzy przy użyciu specjalnych narzędzi jej grubość i ocenia, jak gruba powinna być druga warstwa ocieplenia. Zabieg aplikacji piany jest powtarzany, a po jego zakończeniu należy odczekać przynajmniej kilkanaście godzin do całkowitego stężenia materiału. Po tym czasie można przejść do kolejnych prac wykończeniowych.

Koszt usługi ocieplania poddasza pianką PUR – kto powinien wykonać natrysk?

Natrysk pianki poliuretanowej powinien zostać wykonany tylko przez wykwalifikowanych specjalistów. Choć samodzielne nałożenie materiału jest możliwe, wiąże się to z koniecznością zakupu sprzętu o wartości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stąd lepszym rozwiązaniem jest zlecenie prac fachowcom, którzy nie tylko zaaplikują pianę, ale także ocenią stan poddasza i zaproponują najkorzystniejsze opcje wykonania termoizolacji.

Koszt ocieplania stropu pianką poliuretanową zależy między innymi od złożoności konstrukcji, całkowitej powierzchni do ocieplenia i obowiązującej na rynku ceny materiałów. Chcąc poznać cenę usługi, warto przygotować dokładne wymiary stropów i wszystkich skosów, oraz przedstawić je wybranemu usługodawcy.

Ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym – podsumowanie

Wykonanie termoizolacji nieogrzewanego poddasza ma ogromne znaczenie dla panującej w domu temperatury otoczenia. Brak zabezpieczenia domu przed wychładzaniem prowadzi do powstawania mostków termicznych, co ma fundamentalne znaczenie dla wysokości rachunków za ogrzewanie. Chcąc ocieplić strop pod poddaszem nieużytkowym, warto zdecydować się na aplikację pianki poliuretanowej, która dotrze do wszystkich zakamarków, doskonale izolując nieużywaną przestrzeń. Prace ociepleniowe warto zlecić fachowcom, którzy dobiorą odpowiednie metody pracy i wykonają natrysk z pełną precyzją.