Izolacje Kraków

Jak izolacja pianką PUR wpływa na efektywność energetyczną domu?

efektywność energetyczna, oszczędzanie energii w domu

Efektywność energetyczna, czyli oszczędzanie energii, to nie tylko sposób na zmniejszenie wydzielania szkodliwych gazów do atmosfery dzięki zmniejszeniu produkcji energii, ale także realne źródło oszczędności finansowych. Na duże zużycie energii w budynkach spory wpływ mają nieszczelności i mostki termiczne. Dlatego coraz popularniejszym wyborem do izolacji domów staje się pianka poliuretanowa.

Decydując się na wybór pianki PUR w celu izolacji swojego domu, oprócz lepszej efektywności energetycznej, możesz zyskać również szereg innych korzyści. Jakich? Sprawdź koniecznie!

Czym jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna budynku to stosunek ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do ilości energii zużywanej lub do ilości prognozowanego zużycia. W przypadku domu jednorodzinnego jest to więc stopień przygotowania budynku do zapewnienia domownikom komfortu cieplnego przy możliwie najniższym zużyciu energii do jego ogrzania lub chłodzenia. Im wyższa efektywność energetyczna, tym mowa o większej oszczędności energii.

Działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej mogą polegać też na usprawnieniu instalacji. Poprawie efektywności energetycznej służą także takie przedsięwzięcia jak izolacja instalacji przemysłowych, przebudowa, remont, modernizacja czy wymiana urządzeń na bardziej efektywne energetycznie (sprawdź, ile energii elektrycznej zużywają urządzenia, które posiadasz). Ponadto ważne jest prawidłowe ukierunkowanie okien w domu. Powinny być one skierowane na południe. Dzięki temu naturalne światło będzie wpadać do wnętrza przez większość dnia.

Na zużycie energii wpływa również z pozoru niewielka zmiana związana z oświetleniem wnętrza. Wymiana tradycyjnych żarówek w pomieszczeniach na żarówki energooszczędne, np. na oświetlenie LED, w perspektywie czasu może przynieść spore oszczędności.

Pamiętajmy jednak, że w oszczędzaniu energii nie chodzi o to, aby odmawiać sobie podstawowych wygód takich jak ciepło w domu, ale o to, aby pamiętać o racjonalnym i optymalnym zużyciu energii oraz zdecydować się na dostosowanie budynku do obowiązujących norm i dyrektyw w sprawie efektywności energetycznej.

Poprawa efektywności energetycznej a termoizolacja budynku

W zależności od technologii, w jakiej wybudowano dom, nawet kilkadziesiąt procent energii budynku jest tracone w procesie wymiany powietrza. Mostki termiczne i szczeliny mogą powodować wysokie straty finansowe. Podstawowym celem prac termoizolacyjnych jest ograniczenie strat ciepła wpływających na większe zużycie energii, a także zminimalizowanie zapotrzebowania na energię cieplną. Warto wymieniać nieefektywne i przestarzałe źródła ogrzewania, modernizować stolarkę drzwiową i okienną oraz docieplać budynki.

W kontekście efektywności energetycznej niezwykle istotny jest dobór materiałów izolacyjnych. Jednym z najlepszych będzie pianka PUR. Dzięki rozprężaniu może ona dotrzeć nawet do najmniejszych szczelin. To właśnie wszelkiego rodzaju zakamarki oraz wyłazy strychowe, otwory na przewody, otwarte podsufitki, belki stropowe piwnicy, lampy wpuszczane, kanały wentylacyjne czy przewody kominowe powodują spore straty ciepła i są najtrudniejsze do izolacji za pomocą tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

ogrzewanie mieszkania, skręcanie grzejnika w celu oszczędności energii

Warto wiedzieć, że prawidłowe przeprowadzenie termoizolacji to ogromna zaleta również w upalne dni, gdy korzystamy z klimatyzacji. Pianka PUR dociera to wszelkich trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu chłodne powietrze z klimatyzacji nie ma możliwości wydostać się na zewnątrz. Szczelna izolacja pozwala też zmniejszyć zużycie prądu, jakie generuje klimatyzator.

Współczynnik przewodności cieplnej pianki PUR

Wskaźnik lambda to parametr, który określa zdolność danego materiału do przewodzenia ciepła. W odniesieniu do pianki poliuretanowej wartość współczynnika lambda plasuje się w przedziale od 0,026 do 0,028 W/(m·K). Te wartości obrazują świetną izolacyjność pianki i są o wiele niższe niż w przypadku stosowania tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. Pianka PUR zawiera zamknięte komórki gazowe, które utrudniają przewodzenie.

Warto też wspomnieć, że na rynku znajdziemy dwa rodzaje pianki PUR. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa stosowana jest najczęściej w celu izolacji poddaszy, wypełnień szkieletowych czy stropów. Pianka PUR zamkniętokomórkowa dobrze sprawdza się nawet podczas izolacji posadzek, fundamentów czy zewnętrznych ścian nośnych, a wszystko to dzięki dużej wytrzymałości tego materiału.

Bezspoinowe łączenie piany PUR pozwala zmniejszyć przenikanie ciepła przez strukturę budynku, co ma kluczowe znaczenie w kontekście poprawy efektywności energetycznej!

Zalety stosowania pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa ma wiele zalet. Po pierwsze skutecznie minimalizuje ona straty ciepła z budynku, utrzymując temperaturę wewnątrz na optymalnym poziomie. Po drugie, jest skuteczna nawet przy nakładaniu niewielkiej ilości, dzięki czemu modyfikacje konstrukcji często nie są konieczne. Po trzecie zapewnia świetną szczelność konstrukcji budynku, wpływając na zmniejszenie przeciągów w domu.

Pianka poliuretanowa jest stosunkowo łatwa do aplikacji, co sprawia, że jej nakładanie jest szybkie. Może być nanoszona za pomocą specjalistycznego pistoletu, który umożliwia precyzyjne pokrycie powierzchni. Utwardzanie nie zajmuje dużo czasu, co pozwala na sprawne kontynuowanie prac budowlanych.

Co więcej, pianka poliuretanowa jest lekka. To ułatwia jej transport i montaż. Pianka nie powoduje też dodatkowego obciążenia konstrukcji budynku.

Co jeszcze daje zastosowanie pianki poliuretanowej?

Pianka PUR jest produktem wytrzymałym, odpornym na warunki atmosferyczne, trwałym i elastycznym. Można ją aplikować na różne powierzchnie i kształty, dzięki czemu dokładnie dopasowuje się do różnego rodzaju szczelin. Pianka poliuretanowa świetnie radzi sobie z wilgocią, wahaniami temperatury i zapewnia komfortowe warunki domownikom przez wiele lat. Ponadto produkt ten gwarantuje świetną izolację akustyczną wnętrza, redukując hałasy dobiegające z zewnątrz.

Użycie pianki w celu izolacji wpływa na efektywność chłodzenia wnętrza w czasie upałów, co sprawia, że często nie jest konieczny nawet montaż klimatyzacji.

Pianka PUR gwarantuje też wysoką przyczepność do podłoża, jest odporna na grzyby, a także minimalizuje infiltrację, która może generować powstawanie i osiadanie pary wodnej prowadzącej do rozwoju pleśni. Pianka PUR skutecznie utrudnia również wejście do środka owadów i szkodników, świetnie uszczelnia pęknięcia, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a ocieplanie pianką PUR poddasza lub innej części budynku może kwalifikować się do dotacji na termoizolację!

nakładanie pianki PUR, która ogranicza straty energii cieplnej

Podsumowanie

Efektywność energetyczna to gospodarowanie energią w taki sposób, aby w jak największym stopniu minimalizować jej zużycie. Działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku polegają na wprowadzaniu zmian lub usprawnień, które powodują redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz zmniejszają zapotrzebowanie na energię. Odpowiednia izolacja budynków jest niezwykle ważna w celu zapewnienia efektywności energetycznej. Pianka poliuretanowa wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu, a dodatkowo ma właściwości akustyczne, jest lekka i zapewnia dobrą szczelność. Pianka PUR sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, można za jej pomocą ocieplać poddasza, fundamenty, ściany i stropy. Gwarantuje świetną termoizolację i zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem.

Izolacja pianką PUR pozytywnie wpływa więc na poprawienie wydajności energetycznej budynku i zapewnia bardziej komfortowe środowisko domowe!