Izolacje Kraków

Jak izolacja pianką poliuretanową może wpłynąć na Twój rachunek za energię?

Większość ludzi, która posiada własny dom, jest zaznajomiona z podstawową rolą termoizolacji, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak znaczący wpływ może ona mieć na ich rachunki za energię. Izolacja ma za zadanie blokowanie transferu ciepła i regulowania temperatury wewnątrz domu, niezależnie od pogody na zewnątrz. Zastosowane izolatory oraz jakość wykonania izolacji bezpośrednio przekładają się na Twoje rachunki za energię. Dobrze wykonana termoizolacja pozwala na znaczne zaoszczędzenie na ogrzewaniu.

W zależności od technologii, w jakiej został wybudowany dom, nawet kilkadziesiąt procent energii budynku jest tracone z powodu wymiany powietrza. Szczeliny, dziury i przecieki powietrza – którym można zapobiec – mogą sprawić, że rachunki za energię będą zdecydowanie za wysokie.

Zastosowanie pianki poliuretanowej (PUR) eliminuje kilka problemów jednocześnie. Po pierwsze działa jako izolacja a po drugie dzięki rozprężaniu dociera do różnych zakamarków, dzięki czemu doskonale działa jako uszczelniacz. To właśnie wszelkie zakamarki, które bardzo trudno wyeliminować za pomocą innych materiałów izolacyjnych, powodują duże straty ciepła poprzez zwiększoną wymianę powietrza. Eliminacja mostków termicznych pozwala zaoszczędzić nawet 20% pieniędzy przeznaczonych na ogrzewanie.

Poprawnie wykonana termoizolacja przydaje się także latem, gdy chcemy skorzystać z klimatyzacji. Pianka poliuretanowa dociera do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu chłodniejsze powietrze z klimatyzatora nie przedostaje się na zewnątrz.

Szczelna warstwa izolacji to także zmniejszone zużycie prądu przez klimatyzator, ponieważ nie musi on pracować z taką intensywnością jak podczas występowania nieszczelności. W rzeczywistości, dzięki piance natryskowej, można zdecydować się na mniejszy klimatyzator.

Czy izolacja pomaga w efektywności energetycznej?

Tak! Właściwa izolacja jest niezwykle pomocna dla efektywności energetycznej. Pomaga utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Dodatkowo izolacja może pomóc w zmniejszeniu hałasu z zewnątrz, zapewniając cichsze i spokojniejsze środowisko wewnątrz domu. Izolacja skutecznie poprawia wydajność energetyczną i tworzy bardziej komfortowe środowisko domowe.

Pianka natryskowa jako uszczelniacz

Nieszczelności powietrza powodują straty energii i podnoszą rachunki. Pianka natryskowa doskonale sprawdza się jako materiał uszczelniający poprzez wypełnienie szczelin i zatrzymanie przecieków w wielu miejscach budynku. Oto niektóre miejsca, w których bardzo często występują przecieki:

  • włazy strychowe,

  • otwory na przewody,

  • otwory wentylacyjne instalacji wodno-kanalizacyjnej,

  • otwarte podsufitki,

  • deskowanie na dachu,

  • lampy wpuszczane, przewody kominowe lub kanały wentylacyjne,

  • belki stropowe piwnicy, okna i drzwi.

Pokrycia dachowe z pianki natryskowej

Chłodne dachy to dachy zaprojektowane tak, aby utrzymywać niższą temperaturę wewnątrz budynku niż dachy tradycyjne. Posiadają one warstwę refleksyjną, dzięki czemu odbijają promienie słoneczne. Takie dachy tylko w minimalnym stopniu przekazują ciepło do wnętrza budynku. Takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie kosztów klimatyzacji lub wentylacji. Izolacja wykonana z pianki poliuretanowej dodatkowo pozwala ograniczyć transfer ciepła do wnętrza hali lub innego budynku. Pianka natryskowa zastosowana na dachu domu lub budynku zwiększa wydajność chłodnego dachu. Oprócz zmniejszenia zapotrzebowania na klimatyzację pianka natryskowa pomaga chronić dach, potencjalnie przedłużając jego żywotność.

Dachy z pianki natryskowej redukują również mostki termiczne. Tradycyjne materiały dachowe muszą być przybite lub przymocowane do pokrycia dachowego za pomocą metalowych elementów mocujących, tworząc termiczne zwarcie lub mostek z klimatyzowanego wnętrza budynku do zewnętrznego pokrycia dachowego, które może osiągnąć temperaturę do 80 stopni Celsjusza w lecie. Pokrycie dachu pianką natryskową nie wymaga metalowych mocowań, ponieważ pianka łączy się bezpośrednio z pokładem dachu w ciągłą warstwę izolacji.

Izolacja pianką natryskową jest dostępna już od dłuższego czasu i jest to jedna z najbardziej efektywnych izolacji na rynku.

Czynniki, które mają wpływ na oszczędności wynikające z zastosowania pianki natryskowej

Wiek domu

Wiek Twojego domu wpłynie na oszczędności, które możesz zobaczyć, instalując izolację z pianki natryskowej. Dobrze zaizolowany dom będzie miał już warstwę ochronną przed warunkami zewnętrznymi. Nieco starsze domy odniosą ogromne korzyści z termoizolacji wykonanej z pianki poliuretanowej, ponieważ nie mają podstawowej warstwy ochronnej.

Czy pozostawisz istniejącą izolację, czy nie?

Stara izolacja pozostawiona na podłodze poddasza zatrzymuje ciepło w lecie. To ciepło powoduje, że temperatura na poddaszu rośnie wyżej niż gdyby nie było izolacji na podłodze poddasza. Właściciele domów zaoszczędzą jeszcze więcej pieniędzy, gdy usuną istniejącą izolację przed zainstalowaniem nowej izolacji z pianki natryskowej na poddaszu.

Klimat

Klimat, w którym mieszkasz, wpływa na obszary, w których Twój dom zyskuje i traci ciepło; ilość energii, którą możesz zaoszczędzić dzięki izolacji pianką natryskową, również będzie się różnić. Jeśli mieszkasz w nieco cieplejszym obszarze, większość zysków ciepła prawdopodobnie przychodzi przez okna, a nie przez ściany lub poddasze. Dlatego, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, najlepiej byłoby zaizolować okna, zamiast skupiać się na strychu.

Jeśli mieszkasz w zimniejszej lokalizacji, to najbardziej znaczące źródło utraty ciepła w Twoim domu jest prawdopodobnie przez ściany. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, jest zainstalowanie w nich izolacji z pianki natryskowej.

Zadbaj o sprawną i czystą klimatyzację

Aby utrzymać energooszczędny dom, potrzebujesz systemu, który będzie działał tak wydajnie, jak to możliwe. Brak konserwacji i czyszczenia klimatyzacji oraz kanałów wentylacyjnych będzie Cię kosztował. Możesz zastosować tyle izolacji z pianki natryskowej, ile chcesz, ale nadal będziesz płacić wyższe rachunki za energię, jeśli Twoja klimatyzacja nie działa poprawnie.

Inne zalety pianki poliuretanowej

  • zwiększa komfort domowników,

  • pianka poliuretanowa skutecznie utrudnia wejście do środka owadów i szkodników,

  • minimalizuje niekontrolowany przepływ powietrza (infiltracja), który może generować kondensację pary wodnej i powodować rozwój pleśni,

  • pianka doskonale uszczelnia wszelkie pęknięcia w ścianach i dachach,

  • ogólna odporność na uszkodzenia mechaniczne i stabilność sprawiają, że pianka poliuretanowa z biegiem czasu nie zmieni swojej formy,

  • ocieplenie poddasza pianką poliuretanową lub innej części budynku może kwalifikować się do dotacji na termomodernizację.

Podsumowanie

Izolacja pianką natryskową pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie i chłodzenie, ponieważ doskonale uszczelnia, a na dodatek jest paroprzepuszczalna. Jeżeli Twój dom ma problemy z regulacją temperatury, Twój system grzewczy i chłodzący będzie działał bez przerwy. Powietrze wewnątrz wycieka na zewnątrz, podczas gdy powietrze z zewnątrz toruje sobie drogę do Twojego domu. Izolacja pianką natryskową pomoże Twojemu domowi rozwiązać ten problem poprzez zmniejszenie ilości przecieków powietrza w ścianach domu, na poddaszu i w innych nieizolowanych obszarach. W porównaniu z innymi formami izolacji pianka natryskowa jest jedynym typem, który może zapewnić całkowitą szczelność w całym domu. Mimo że ta technologia jest droższa od alternatyw, to z całą pewnością zwraca się z nawiązką. Dodatkowo produkt nie nasiąka łatwo wodą i nie traci swoich właściwości. Pianka poliuretanowa posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie, więc jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Aby poznać koszt ocieplenia poddasza pianką PUR, zapoznaj się z naszym cennikiem.