Izolacje Kraków

Dlaczego do wykonania izolacji natryskowej warto postawić na profesjonalistów?

Wybór odpowiedniej metody izolacji wpływa na temperaturę i wilgotność, jaka panuje w domu. Prawidłowe wykonanie izolacji natryskowej znacząco wpływa na nasz komfort życia. Jeśli chcemy ocieplić poddasze lub zaizolować dach w szybki i trwały sposób, powinniśmy skorzystać z oferty doświadczonego wykonawcy, który doradzi i wykona usługę na korzystnych warunkach. Dowiedz się, jakie wady i zalety ma piana poliuretanowa oraz dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców?

izolacja natryskowa pianką PUR poddasza

Izolacja natryskowa poddaszy pianą PUR

Jest to rodzaj materiału izolującego, który aplikuje się na daną powierzchnię za pomocą specjalnego agregatu. Sama substancja, która jest nakładana to pianka poliuretanowa. Uzyskuje się ją poprzez wymieszanie dwóch surowców — izocyjanianu i poliolu.

Dzięki użyciu specjalnej maszyny możliwe jest zespolenie obu komponentów bezpośrednio na placu budowy. Dzięki swoim właściwościom piana PUR ma szerokie zastosowanie. Używa się jej m.in. do izolacji fundamentów czy ocieplania poddasza. Na rynku występują dwie kategorie pian PUR — piany zamkniętokomórkowe oraz piany otwartokomórkowe.

Piana poliuretanowa — rodzaje

Na rynku dostępne są dwa warianty izolacji natryskowych, które różnią się wzajemnie pod względem właściwości użytkowych.

Piana zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Charakteryzuje się wysoką izolacją termiczną oraz wykazuje dużą odporność na wodę. Po nałożeniu na daną powierzchnię staje się zbita i sztywna, co sprawia, że nie poleca się jej używać przy konstrukcjach ulegających naprężeniom. Wykorzystuje się ją głównie do podłóg, fundamentów czy konstrukcji stalowych.

Z kolei piana otwartokomórkowa jest elastyczna i po jej naniesieniu przypomina gąbkę. Jest paroprzepuszczalna i bardzo lekka (8-10 kg/m3), a przy tym zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Dzięki swoim parametrom sprawdzi się przy izolacji stropów, ścian czy poddaszy. W przeciwieństwie do piany zamkniętokomórkowej nie traci swoich właściwości izolacyjnych po wielu latach użytkowania.

Izolacja natryskowa — wady i zalety

Pianki poliuretanowe nie powinny być wystawione na działanie promieni UV. Gdy naniesiemy piankę na zewnętrzne elementy, dopilnujmy, aby była ona dodatkowo zabezpieczona warstwą farby np. silikonowej, bitumicznej lub akrylowej.

Piany poliuretanowe stosowane w połączeniu z płytami kartonowo-gipsowymi jako ocieplenie poddaszy posiadają klasę reakcji na ogień B-s1,d0, co oznacza bardzo ograniczony udział w pożarze, prawie bez dymu i bez płonących kropel.

Izolacja natryskowa dzięki swej przyczepności i lekkości może być aplikowana na już istniejących starszych typach izolacji. Starannie wypełnia wszystkie nierówności i zagłębienia, w których ciężko byłoby ułożyć tradycyjny materiał izolacyjny.

Właściwe użycie pianki poliuretanowej zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Dlatego ważne jest, aby cały proces izolacji odbywał się pod nadzorem profesjonalistów, którzy będą wiedzieć jakiej konkretnej pianki użyć do danej konstrukcji, aby dobrze spełniała swoje zadania.

pracownik w trakcie aplikacji pianki PUR

Jak przebiega ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Zanim przystąpimy do nakładania pianki poliuretanowej, zbadajmy wilgotność drewna. Duża wilgotność wpływa na przyczepność piany oraz może przyczynić się do gnicia konstrukcji.

Następnie, zabezpieczmy tynki, okna, drzwi i inne powierzchnie przed kurzem, który powstaje w chwili izolowania poddasza. Możemy w tym celu użyć foli malarskiej i taśmy bądź zszywacza. Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu ciała. Osoba pracująca z pianą PUR powinna być ubrana w strój malarski i odpowiednią maskę. Kolejną kwestią, którą należy przemyśleć, jest zastosowanie folii paroizolacyjnej. Doświadczony wykonawca będzie w stanie doradzić nam, kiedy jej użyć.

Instalujemy elementy, które posłużą jako mocowanie dla profili oraz tworzymy obudowę dla okien dachowych. Nanosimy piankę PUR na suche i oczyszczone podłoże. Pianę powinno się aplikować między krokwie szybkimi i płynnymi ruchami. Po zakończeniu prac należy odczekać, aż intensywny zapach wywietrzeje. Następnie przechodzimy do montażu profili oraz płyt gipsowo-kartonowych.

Aby przekonać się, czy izolacja termiczna jest wystarczająca, możemy skorzystać z kamery termowizyjnej. Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza pianką poliuretanową uchroni nas przed napływem ciepłego powietrza latem oraz zmniejszy rachunki za ogrzewanie zimą.

Wprawiony fachowiec potrafi w ciągu kilku godzin zaizolować poddasze o powierzchni użytkowej 100 m2, co sprawia, że ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest najszybszą techniką ocieplania spośród wszystkich dzisiaj dostępnych.

Kiedy izolacja natryskowa pianką PUR ma sens

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową są szczególnie zalecane przy skomplikowanych konstrukcjach dachów. Użycie techniki natryskowej spowoduje, że ocieplanie poddasza będzie wymagało mniejszego nakładu pracy. W przypadku wełny mineralnej konieczne jest przycinanie jej na wiele elementów. Ponadto, jeśli musimy pracować na dużych wysokościach, komfortowo i szybko ocieplimy nasz dach przy pomocy pianki PUR. Grubość izolacji powinna oscylować między 20 a 25 cm.

Izolacja natryskowa dachów płaskich

Izolacja dachu płaskiego metodą natryskową pozwala szybko i skutecznie pokryć duże powierzchnie, jednolitą pozbawioną łączeń i spoin powłoką. Substancja, która jest nanoszona na powierzchnię, doskonale przywiera do niej, docierając do wszystkich zagłębień i nierówności konstrukcji.

Dachy płaskie zabezpieczone gumą w płynie lub pianką poliuretanową są skutecznie chronione przed szkodliwym działaniem sił natury. Ponadto dzięki swojej wadze można je stosować na już istniejące izolacje, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze inwestora.

Izolacja fundamentów

Piankę PUR wykorzystuje się również do izolacji fundamentów. Wyróżniamy izolację poziomą i pionową. Pierwsza, która zabezpiecza fundament znajdujący się nad gruntem, uniemożliwia absorpcję wody. Natomiast izolacja pionowa chroni fundament znajdujący się w gruncie przed wilgocią i utratą ciepła. Ocieplanie fundamentów pianką PUR jest zabiegiem prostym, który można szybko przeprowadzić.

Podsumowanie

Jeśli zależy nam, aby nasz dom był ocieplony najwyższej jakości materiałami, powinniśmy zdecydować się na użycie izolacji natryskowej pianką poliuretanową. Jednocześnie pamiętajmy, że tylko fachowa aplikacja pianki PUR pozwoli nam się w pełni cieszyć z jej unikalnych właściwości przez długie lata. Zatrudnienie profesjonalnej firmy znacznie przyśpieszy pracę oraz pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów.