4 zalety pianki poliuretanowej jako materiału izolacyjnego

Piana poliuretanowa to innowacyjny i coraz popularniejszy sposób ocieplania poddasza i całego budynku. To tak zwana izolacja natryskowa, której liczne zalety sprawiają, że inwestorzy korzystają z niej coraz częściej bez cienia wątpliwości. Poznaj zalety i wady tej metody oraz korzyści, jakie zapewni Ci ocieplenie poddasza pianką poliuretanową.

poddasze z izolacją wykonaną z pianki pur

Zalety pianki poliuretanowej

Ocieplanie pianką poliuretanową dotyczyć może nie tylko poddasza – to metoda bardzo uniwersalna i pozwala wykonać także izolację termiczną ścian zewnętrznych i fundamentów. Z powodu swoich zalet, ocieplanie pianką PUR stanowi poważną konkurencję dla styropianu i wełny mineralnej – jeszcze niedawno materiałów uznawanych za najbardziej nowoczesne i skuteczne.

Piana PUR to materiał termoizolacyjny występujący w dwóch wariantach:

  • piana otwartokomórkowa – jej struktura przypomina gąbkę, jest porowata. Pianę otwartokomórkową stosuje się do izolacji przegród poziomych i pionowych budynków oraz izolacji dachów. Jest bardzo lekka, przepuszcza powietrze i ma niską nasiąkliwość – jest odporna na działanie wilgoci. Pianka otwartokomórkowa jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt i odznacza się wysoką odpornością na grzyby, pleśnie i szkodniki;
  • piana zamkniętokomórkowa – ma niższą zdolność do przepuszczania powietrza, jest cięższa niż piana otwartokomórkowa i ma niską paroprzepuszczalność. Z tego względu materiał ten świetnie sprawdza się do ocieplania fundamentów, piwnic, posadzek, a nawet basenów. Pianka zamkniętokomórkowa może być bez obaw stosowana na zewnątrz budynków.

Pianka poliuretanowa jest prosta w użyciu i lekka

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową w niczym nie przypomina mozolnej pracy związanej z mierzeniem, docinaniem i dopasowywaniem fragmentów styropianu czy wełny do istniejących przestrzeni poddasza. Wykorzystanie izolacji natryskowej sprawia, że prace postępują w błyskawicznym tempie – specjalista wykonujący zlecenie po prostu rozpyla za pomocą specjalnego agregatu strumień piany w kierunku ocieplanych powierzchni, gdzie przyczepia się do podłoża i szybko zwiększa swoją objętość. Bez trudu dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc, przyjmując najbardziej nietypowe kształty.

Dzięki takiej technologii można w zaledwie kilka godzin ocieplić nawet 100 m2 powierzchni dachu lub ścian. Poza oczywistą oszczędnością czasu, unikamy również bałaganu na miejscu pracy – wełna mineralna i styropian pylą i kruszą się, a sprzątanie po nich nie należy do łatwych zadań. Pianka poliuretanowa jest również bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz ściskanie, dzięki czemu niełatwo ją uszkodzić.

W porównaniu z wełną mineralną piany PUR są bardzo lekkie, co ma ogromne znaczenie w przypadku ocieplania poddaszy i stropów, których nadmiernego obciążania warto unikać. 1 metr sześcienny piany osiąga ciężar od 8 do 10 kg, czyli aż dziesięciokrotnie mniej niż niż wełna

Dobra izolacja termiczna i akustyczna

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową ma jeden nadrzędny cel – zapewnienie komfortu termicznego mieszkańcom i użytkownikom budynku. I to zadanie spełnia doskonale – dobre właściwości termoizolacyjne sprawiają, że ciepło nie ucieka przez przegrody takie jak ściany, stropy czy dach. W pomieszczeniach panuje optymalna temperatura, bez nagłych spadków następujących po wyłączeniu ogrzewania i wystudzeniu kaloryferów.

Z drugiej strony, izolacje natryskowe zabezpieczają budynek przed nadmiernym nagrzewaniem – na tak ocieplonym poddaszu nawet w upalne lato panuje przyjemny chłód bez konieczności ciągłego włączania klimatyzacji. Jest odporna na działanie ognia i wysokie temperatury, nie musisz się więc obawiać, że pod wpływem upału zacznie zmieniać swój kształt lub właściwości albo popęka. Także pod wpływem wilgoci nie traci swoich właściwości użytkowych.

Prawidłowo wykonana izolacja zapobiega powstawaniu mostków termicznych – o ile w przypadku wełny i styropianu osiągnięcie tego efektu jest prawie niemożliwe, o tyle w przypadku ocieplania pianką poliuretanową nie stanowi dla doświadczonej ekipy większego problemu. Gotowa pianka to materiał jednorodny, wypełniająca przestrzenie bez łączeń – nie powstają więc mostki termiczne, przez które ciepło mogłoby uciekać na zewnątrz.

Pianka poliuretanowa zapewnia również doskonałą izolację akustyczną – jednym słowem wycisza pomieszczenia. To doskonały sposób na izolację budynków znajdujących się blisko dróg, torów kolejowych, pól uprawnych i innych źródeł głośnych, niepożądanych dźwięków. To sprawia, że izolacja pianką poliuretanową jest szczególnie wskazana w przypadku budynków zamieszkanych przez dzieci oraz osoby starsze, które są zwykle bardzo wrażliwe na wszelkie hałasy i łatwo się wybudzają ze snu pod ich wpływem.

Pianka PUR jest trwała

Czy ociepleniem wykonanym z użyciem pianki poliuretanowej można się cieszyć przez długie lata? Zdecydowanie tak! Zwłaszcza w przypadku piany aplikowanej w budynkach – szacuje się, że materiał może zachować swoje właściwości nawet przez okres ponad 50 lat.

Pianka poliuretanowa to oszczędność

Znaczne oszczędności związane z aplikacją piany mają związek z faktem, iż powstrzymuje ona straty energetyczne – do określania tej zdolności służy tzw. współczynnik lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im jest on mniejszy, tym mniejsze są straty ciepła przez przegrody. Dla najpopularniejszych materiałów izolacyjnych prezentuje się on następująco:

  • wełna mineralna – 0,031 – 0,045,
  • styropian – 0,032 – 0,045,
  • korek – 0,045 – 0,07,
  • pianka poliuretanowa – 0,025 – 0,045.

Wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od budowy materiału, jego porowatości i gęstości. Widzimy jednak wyraźnie, że pianka poliuretanowa w wysokim stopniu chroni przed utratą ciepła.

pomieszczenie z izolacją wykonaną z piany poliuretanowej

Aby jednak być obiektywnym, należy omówić i zalety i wady pianki poliuretanowej. Wady ocieplania pianką są jednak nieliczne, a najważniejsza z nich to wysoki koszt inwestycji. Jeśli jednak przyjrzymy się zagadnieniu wnikliwie, szybko zauważymy, że inwestycja szybko się nam zwróci pod postacią niższych rachunków za ogrzewanie domu (oraz kosztów za jego chłodzenie latem). Jeśli ciepło z naszego domu nie ucieka, możemy rzadziej włączać ogrzewanie lub ustawić termostat na niższą temperaturę.

Podsumowanie

Ocieplenie poddasza pianką PUR ma wiele zalet, i to takich, na które inwestorzy zwracają uwagę najczęściej – funkcjonalność, szybkość realizacji prac i ilość bałaganu pozostająca po nich, trwałość i opłacalność pod względem stosunku wysokości poniesionej inwestycji do osiągniętych oszczędności na ogrzewaniu. Pod każdym z tych względów piankę PUR można uznać za materiał idealny.